Чат по запчастинам
Чат по запчастинам
Продовжуємо працювати, замовляйте!
Переобладнання тракторів на імпортні двигуни (DAF, MAN, VOLVO, RENAULT)

№11 від 19.03.2010 | У будь - якій справі важливі хороші показники

У будь - якій справі важливі хороші показники

На околиці села Круглик, що на Київщині, з лівого берега озер по паралелі розташована філія Державного підприємства "Авіаційний науково-технічний комплекс ім. О.К. Антонова" "Антонов-Агро". Читачі вже мали нагоду прочитати про її діяльність. Тут займаються розведенням ставкової риби, свиней (породи ландрас, українська біла та дюрок), кролів, вирощуванням грибів (глива), дресируванням коней (місцеві власники здають в оренду, щодня дресирування тварин здійснюють спеціалісти), виготовленням і продажем компосту. 
Вся вирощена і перероблена продукція реалізовується в заводському та сільському магазинах, з усіх навколишніх сіл сюди приїздять покупці за ковбасними виробами (26 найменувань, варені і копчені). Висока ціна не лякає, головне - якість. Про високі результати дбає директор філії Олександр Олександрович Чернишов.

Один із провідних господарських секторів філії - це кролеферма, якою керує заступник начальника з тваринництва Галина Григорівна Путій. Суто жіночий колектив, зокрема, кролевод Наталія Василівна Слюсар, доглядає 1350 голів кролів. Охороняє "вухасте королівство" собачка Зіта кавказької породи. - При потребі, - зізнається Галина Григорівна, - надають тимчасову підмогу, у разі відпустки чи несподіваного відрядження. Взагалі мій робочий день триває з 7-ї години ранку до 5-ї години вечора, інколи і ненормований. Всього ж не передбачиш. Галина Григорівна за фахом ветеринарний лікар. Маючи за плечима вагомий багаж досвіду, на порозі пенсійного віку не побоялася змінити місце проживання і напрям роботи. Вже сім років доглядає кролів і жодного разу не пошкодувала про свій вчинок. - Приїхала влаштовуватися на роботу в перший рік існування ферми. Попередниця залишила 50 кролематок породи радянська шиншила. 
У цієї породи є один недолік: коли вони підростають до віку запліднення, мають вагу 5-5,50 кг, кролиці народжують 4-5 кроленят. 
Нам потрібно вдвічі більше - 8-14 кроленят. Тому шукали рентабельнішу породу. 
На сьогодні на фермі утримується вісім порід кролів:
  • фландр,
  • метелик,
  • радянська шиншила,
  • віденський голубий,
  • михайлівський,
  • срібний,
  • новозеландська і
  • каліфорнійська,

останні переважають.
Вони мають хороші показники, особливо каліфорнійська порода м'ясного напряму, скороспіла, за чотири місяці маємо 3-3,300 кг живої ваги, при забої отримуємо 2 кг м'яса.
  заступник начальника з тваринництва Галина Григорівна Путій - з кроликом породи метеликПідсобне господарство було створено з метою задоволення потреб робітників Авіаційного науково-технічного комплексу в продуктах харчування. 







На базі колишнього колгоспу Олександр Олександрович Чернишов провів маленьку реформу: 
  • окультурив територію приміщень,
  • відрегулював усі процеси,
  • влив нову кров у поголів'я,
  • створив належні умови для працівників.

Тут злагоджено працюють люди різного віку, з різних регіонів. Усі забезпечені житлом, якщо хтось передумав і вирішив змінити місце роботи, помешкання звільняється, а на їхнє місце відразу ж заселяються нові мешканці. 
Олександр Олександрович - новатор, звідусіль, де не буває, привозить нову ідею, швидко втілює її в життя, а потім не залишає без контролю.
- А чому не фландр? - Кролі породи фландр у 7-8 місяців мають 5 кг живої ваги, але для промислового м'ясного виробництва є один недолік - великий відхід: великі тулуб, хребет, голова, масивні лапи, вуха. При забої з 5 кг лишається 2 кг м'яса. А якщо порівняти із новозеландською породою, то в три місяці маємо 3,200-3,300 кг живої ваги, а при забої - 2 кг м'яса. Відхід - 1 кг, тоді як у фландра - 2,50 кг. Є різниця. Ми прагнемо задовольнити потреби працівників підприємства у продуктах харчування, тому головна мета - вирощення кролів на забій. - Яка ціна 1 кг кролятини? - 38 гривень, наша ціна менша, ніж у супермаркетах, наприклад, у "Магеллані" 1 кг кролятини коштує 80 грн. Щомісяця кролі (близько 200 голів) віком 2,5 місяці досягають ваги 3 кг і відправляються на забій, щотижня по 50-60 голів.   Кролик породи фландр












Кролі породи фландр у 7-8 місяців мають 5 кг живої ваги

На авіаційному заводі імені Антонова працює 14 тисяч людей. Навесні, коли настають погожі дні, працівники із сім'ями їдуть відпочивати на озера. В плані відпочинку обов'язкова екскурсія по території філії. І, звичайно, кролеферма. Перший ряд двох'ярусних кліток показово-виставковий. Далі - ряди кліток, де живуть кролі на відгодівлю. У день відвідин кролеферми саме відбулася здача на забій, десятки "залізних будиночків" були порожні.

- Територія кролеферми - закрите приміщення, а в осінньо-зимовий період додатково утеплене - від протягів та опадів, - продовжує розмову Галина Григорівна. - У морозяні дні кролі тримаються гурту. Туляться один до одного, щоб було тепліше. Крім того, укупі кролички і кролі краще набирають вагу. Коли "хлопці" в одній клітці, то один одного калічать. Як відомо, вдень кролі ведуть пасивний спосіб життя, активність настає вночі.

- З чого складається раціон?

- Це гранульований корм, який виготовляємо самі. Закуповуємо зернову групу: пшеницю, ячмінь, кукурудзу, соняшникову макуху, крейду, сіль, кальцій і трав'яне борошно. 
Маленькі гранули і є основна годівля. Збалансований корм і вода. 
Сіном підгодовуємо лише кролематок (минулого року для потреб кролеферми було заготовлено 18 тонн). Сіно не практикуємо тому, що клітки, в яких утримуються кролі, не передбачені для цього - будуть засмічуватися змив і труби. Взагалі плануємо влітку провести ремонт і заміну кліток. У багатьох зона для стоків непридатна для подальшої експлуатації.

Змив проводимо за допомогою води, налагоджено централізований водопровід. Правда, взимку воду в поїлки підливаємо - часто замерзає. А ось з весни до осені вода потрапляє безперебійно.

філія Державного підприємства `Авіаційний науково-технічний комплекс ім. О.К. Антонова `Антонов-Агро`   філія Державного підприємства `Авіаційний науково-технічний комплекс ім. О.К. Антонова `Антонов-Агро`   філія Державного підприємства `Авіаційний науково-технічний комплекс ім. О.К. Антонова `Антонов-Агро`  

- Чи займаєтеся селекцією?

- Селекційний напрям постійно під контролем. Щороку оновлюємо основний генотип самців. Вливаємо кров, щоб не було близького спаровування і щоб дійсно домінував природний напрям. Різні породи між собою не схрещуємо. Ведемо одну лінію. Ми не женемося за тимчасовою вигодою, працюємо в одному напрямку, щоб бути впевненими в стабільному результаті.

На останній сільськогосподарській виставці "ІнтерАГРО-2010", де ми й познайомилися з Галиною Григорівною, вона уклала угоду з французькою компанією з розведення кроликів на закупівлю 20 кролематок і 5 самців породи хіла, яка має біло-чорний окрас. За словами французів, хіла - золота середина між плодовитістю і життєздатністю.

- Практикуєте продаж кролів населенню? За якою ціною? 
- Практикуємо, але це, як кажуть, особливої погоди нам не робить. Останні роки на фоні пташиного, свинячого грипу популярність вирощення в підсобному господарстві кролів зростає. Кроляче м'ясо - делікатес. Зазвичай купують 3-5 голів: три самочки і самець. Реалізовуємо так: один кілограм живої ваги - 65 грн, ціна однакова для обох статей. - Обмінюєтеся досвідом з колегами? - У багатьох областях є кролеферми, де вирощується 30-40 тисяч кролів. Проте за порадою більше приїздять до нас. Власники мають свою технологію розведення кролів, але секретів не розкривають. У них ми закуповуємо лише самців. На великих фермах усе поставлено на потужний потік, щоб забезпечувати кролятиною супермаркети - як м'ясом, так і консервованою продукцією. Ми для них не конкуренти, і навіть не претендуємо.Побували ми і в кролячому дитсадку, де перебувають мами з малечею, всього 120 місць.

- Зазвичай окрол проходить паралельно у 15 кроличок, - мовить Галина Григорівна. - Мами і в кролів теж бувають різної кваліфікації. Первісток, які через відсутність молока не можуть вигодувати кроленят, відразу вибраковуємо. А кроленяток підкидаємо під іншу маму. Створюємо оманливу атмосферу за допомогою парфумів. Так, у нас для цього завжди є декілька флакончиків туалетної води чи одеколону. Створюється один запах, кролиця заплутується і приймає чужих як своїх.
Зазвичай кролиці плодоносять 2 роки, в рік це 5 окролів. А потім - на забій. Самці служать 2,5 роки.

Всі ми пам'ятаємо популярний вислів: "Кролики - це не тільки цінне хутро…" На жаль, минули часи, коли воно справді було цінним, нині ж щодня тонни кролячих шкурок просто викидаються, як непотріб. - Боляче. Інколи такі бувають такі красиві екземпляри, шкода викидати. Ніхто не хоче цим займатися. Питання раціонального використання шкурок ми порушували не раз. І директор не проти, але на них дешева ціна, а затрати переважають утричі. Тому щомісяця 200 хутряних шкурок викидаються під кришку в чеську яму відходів, де перетворюються на органічні добрива. - А як щодо ветеринарних заходів? Практика показує: з домашніх тварин кролі найбільш вразливі до різноманітних захворювань. Як боретеся з інфекціями? - Так, у пам'яті кролиководів назавжди залишаться спогади про масову загибель поголів'я у кінці 90-х - на початку 2000-х. Вакцинація проводилася російською вакциною, але імунітету у тварин не було, тому гинули всі. 
Найбільш небезпечні для кролів хвороби - міксоматоз (комарина хвороба) і вірусна геморагічна інфекція. У 2004-му, це перший рік моєї праці тут, ми мали 2 тисячі голів, інфекції прогресували, пропало 400 кролів. На щастя, на кролеферму завітав кролевод з Одещини, який щиро поділився зі мною досвідом і порадив скористатися столичною вакциною. Своєчасна вакцинація зберегла поголів'я. Відтоді закуповуємо вакцину у Біотестлабораторії: "Геморагівак" та "Неварекс+". П'ять років хвороба не проявляється. 
У 45 днів одночасно роблю два щеплення. А основне поголів'я - кролематки повторюю через чотири місяці. Молодняк другий раз не вакцинується, продаємо. Рекомендую і покупцям провести вакцинацію. Секретів від них немає. Та й що приховувати? Якщо людина витратила гроші, вона на щось сподівається, і нам скаже добре слово. Ми завоювали хорошу репутацію, до нас за поголів'ям приїздять по декілька разів, особливо з навколишніх районів. - Що побажаєте початківцям? - Вибрати породу і напрям утримування кроликів. Продумати структуру клітки, кількість поголів'я. Розробити раціон, закупити кролів, запастися терпінням і віддавати догляду максимум уваги… Звичайно, позитивні результати будуть.

філія Державного підприємства `Авіаційний науково-технічний комплекс ім. О.К. Антонова `Антонов-Агро`   філія Державного підприємства `Авіаційний науково-технічний комплекс ім. О.К. Антонова `Антонов-Агро`   філія Державного підприємства `Авіаційний науково-технічний комплекс ім. О.К. Антонова `Антонов-Агро`  

Бесіду вела Леся Прокопенко, (фото Таміла Антоненко)