Чат по Запчастям
Чат по Запчастям
Продолжаем работать, отгружаем заказы!
Переоборудование тракторов на импортные двигатели (DAF, MAN, VOLVO, RENAULT)

№20 від 21.05.2010 | Носівські високоврожайні сорти огірків

НОСІВСЬКІ ВИСОКОВРОЖАЙНІ СОРТИ ОГІРКІВ

Огірки відносяться до культур, які у сезон збирання врожаю коштують дуже дешево. Широкий їх асортимент на ринку забезпечують великі фермерські господарства, у яких собівартість вирощування огірків значно нижча, ніж на невеликій присадибній ділянці. Та попри все більшість городників продовжують їх вирощувати. І це зрозуміло - найсмачнішим буває лише огірок тільки-но зірваний з грядки! Але як не заплутатись у такій різноманітності сортів? 

За допомогою ми звернулись до старшого наукового співробітника однієї з найстаріших наукових установ України - Носівської селекційно-дослідної станції (Чернігівська обл., Носівський р-н, с. Дослідне) Людмили Олексіївни Набокової.

- На сьогодні вибір сортів дуже великий, щоб не заплутатись у їх різноманітті, слід звернути увагу на деякі їх властивості.

  • По-перше, сорт самозапильний чи бджолозапильний. Якщо ви збираєтесь вирощувати огірки у теплиці, то перевагу краще віддавати першим (до речі вони мають ще ряд цінних ознак - більша врожайність, ніж у бджолозапильних; у більшості цих рослин менше виражене розгалуження куща, що полегшує догляд). Для консервування та засолювання більше підходять саме бджолозапильні сорти.
  • Другий принцип поділу огірків на групи можна наочно побачити: частина з сортів та гібридів дає плоди з чорним опушенням плодів (чорношипі), а частина - з білим (білошипі). Білошипі сорти мають товсту шкірку, тому добре зберігаються та транспортуються. Але цей природний захист плодів робить їх малопридатними для консервування. Чорношипі огірки більш тонкошкірі, засолюються вони та маринуються відмінно. Але у них є свої недоліки: плоди потрібно своєчасно збирати, інакше вони жовтіють та втрачають товарність.

Якщо читачі бажають вирощувати огірки на городі, то краще звернути увагу на ранні сорти, або сорти, для консервування. - Які з сортів огірків Носівської селекційно-дослідної станції можете рекомендувати нашим городникам з метою вирощування для консервування та засолювання? - Одним з найвідоміших вважається Ніжинський місцевий. З ним навіть пов'язують історію. Нібито Катерина Велика, побувавши одного разу у Ніжині, спробувала місцеві огірки. Вони їй так сподобались, що вона наказала привозити їх до палацу регулярно. Після цієї історії ніжинські огірки і стали відомими.
  Носівської селекційно-дослідної станції (Чернігівська обл., Носівський р-н, с. Дослідне)

















Носівської селекційно-дослідної станції (Чернігівська обл., Носівський р-н, с. Дослідне)

Сорт НІЖИНСЬКИЙ МІСЦЕВИЙ народної селекції Ніжинського району, Чернігівської області. Вперше районований у 1946 році. Сорт середньопізній, від посіву до початку плодоношення 55-65 днів, насіння достигає через 95-110 днів. Стебло 140-200 см, розгалужене, листя середнього розміру з слабо виямкуватими краями. Зав'язь злегка видовжено-яйцевидна і циліндрична, з складним опушенням чорного кольору. Плоди (зеленці) злегка видовжено-яйцевидні, у поперечному розрізі огірок трьохгранний. Ребристість добре виражена. Колір плодів зелений, з повздовжніми смугами до ? -? їх довжини. Довжина огірка - 11 см, ширина - 4,4 см, індекс форми - 2,5. Насінники коричневого кольору із середньою або крупною клітковою сіткою. 
Смакові якості свіжих і солоних плодів високі.

Серед інших наших сортів можна сміливо рекомендувати такі:

Сорт ЕРА виведений методом гібридизації сортів Ніжинський Кубані та Ніжинка. З 1996 року сорт внесений до Державного реєстру сортів рослин України і рекомендований для вирощування по всіх зонах України. Рослини індетермінантні, довжина - 130-140 см, слабо розгалужені. Листя середнього розміру з слабо виямкуватими краями. Зав'язь видовжено-яйцевидна. В поперечному розрізі плід трьохгранний, ребристість добре виражена. Колір плодів зелений з продовгуватими лініями 1/3 - 1/4 їх довжини. Довжина плоду 8,5 - 11,0 см., ширина - 3,5 - 4,0 см. Плід чорношипий із складним опушенням. Насінники великі, коричневого кольору з добре вираженою сіткою.
Сорт скоростиглий - в плодоношення вступає на 43 - 45 день після сходів. Відносно стійкий до враження несправжньою борошнистою росою, придатний для засолювання та консервування, без гіркоти в плодах. 
Урожай за першу декаду плодоношення складає 30 - 50 ц/га. Високий урожай забезпечується наявністю рослин жіночого типу, які утворюють велику кількість жіночих квіток і мають дружне плодоношення. 
Забезпечує одержання врожаю 350-400 ц/га високоякісних товарних плодів з високими смаковими якостями.

Сорт НОСІВСЬКИЙ виведений методом гібридизації сортів Balat та Ера та добором на продуктивність, імунний до хвороб, з високими засолювальними якостями. З 2004 року сорт внесений до Державного реєстру сортів рослин України і рекомендований для вирощування по всіх зонах України. Рослини індетермінантні, довжиною 140 -150 см, слабо розгалужені, з середньою силою росту. Листя середнього розміру з виямкуватими краями, темно-зеленого кольору.
Плід трьохгранний, ребристий. Колір плодів зелений з продовгуватими лініями до вершини. Довжина плоду - 11,0-14.0 см., ширина - 3,8- 4,5 см. Плід чорношипий із складним опушенням. Насінники великі, коричневого кольору з добре вираженою сіткою.
Сорт скоростиглий, у плодоношення вступає на 43 - 45-й день після сходів. Сорт відносно стійкий до враження пероноспорозом, придатний для засолювання та консервування, без гіркоти в плодах.
Урожай за першу декаду плодоношення складає 70-75 ц/га. Високий урожай забезпечується наявністю рослин жіночого типу, які утворюють велику кількість жіночих квіток і мають дружне плодоношення. Забезпечує одержання врожаю 330-400 ц/га високоякісних товарних плодів з високими смаковими якостями.

Сорт ЕТАП створений методом індивідуального відбору із сорту Ера, пройшов державне сортовипробування, занесений до Реєстру сортів рослин України на 2008 рік і рекомендований для вирощування у відкритому ґрунті в усіх зонах України.
Переважно жіночого типу цвітіння, бджолозапильний, універсальний. Рослини середньо облистяні. Плід довжиною 10-12 см, масою 75 - 80 г, опушення чорне, поверхня плоду горбкувата, зеленого кольору з білими смугами до 1/3 плоду. М'якуш хрусткий, ніжний, щільний. Насінники коричневого кольору з сіткою.
Середньоранній, вегетаційний період 100 - 110 діб. До першого збору 40 - 45 днів. Сорт відносно стійкий проти пероноспорозу.
Врожайність сорту в конкурсному сортовипробуванні становила 45 т/га, що на 5 тонн більше, ніж врожайність сорту-стандарту. Товарність 92-95 %. Врожайність раннього збору становить 50 % від загального, загальний врожай - 45 - 48 т/га.
Смакові якості свіжих, консервованих і солоних плодів відмінні.
Вміст сухих речовин - 4,5 %, загального цукру - 2,5 %.

- Як створити найоптимальніші умови для вирощування огірків? - Огірки родом з тропіків, тому найкращі умови для них коли тепло та волого. Це дуже теплолюбна культура. Оптимальна температура для пророщування насіння - + 25-30 С. Тому не слід поспішати з висівом насіння, поки не прогріється земля. Холодний ґрунт навіть більш небезпечний, ніж холодне повітря. 
Оскільки коренева система огірків розвинена слабо, рослини їх нормально розвиваються за помірної вологості ґрунту і повітря. 
Вимогливі огірки і до типу ґрунтів. Найбільш придатними є теплі, структурні, багаті на органічні речовини з реакцією від нейтральної до слабокислої. 
Високоефективним є застосування органічних і мінеральних добрив, однак не слід вносити одразу великі дози, оскільки коренева система огірка дуже чутлива до високої концентрації поживних речовин.
У сівозміні огірки краще розміщувати по пласту люцерни, після бобових, картоплі, капусти, цибулі. Підготовку ґрунту починають зразу після збирання попередника. Оранку проводять на глибину 28-30 см. Одночасно вносять 30-40 т/га гною, 800 кг/га суперфосфату, 300 кг/га сульфату калію. Навесні ґрунт культивують і боронують. Перед останньою передпосівною обробкою вносять 300 кг/га аміачної селітри.
Схема і норма висіву насіння мають велике значення. Якщо посів проводять сівалкою точного посіву, яка дозволяє розміщувати в гніздах по 2-3 насінини, то відстань між рослинами в рядку повинна бути 15-18 см (130 тис. рослин на гектар). Глибина загортання насіння 4-5 см з подальшим коткуванням. 
За наявності технічних засобів огірки можна вирощувати стрічковим або широкорядним способом. 
В період вегетації за рослинами ведуть постійний догляд: систематично після появи сходів проводять культивації з боронуванням, застосовують гербіциди (Дервініл - 4 кг/га, Дифенамід 6 кг/га, Дуал 96 % 1,1-2,1 кг/га). Рекомендовані строки міжрядних обробок:I- після появи масових сходів; II - у фазі 2-3 листків; III - у фазі 5-6 листків, IV - на початку полягання рослин з окучуванням.
Огірок - це ліана, яка одночасно росте, цвіте, зав'язує плоди і плодоносить, отже чим довше буде продовжуватись цей процес, тим більший урожай можна зібрати. Тому всі агротехнічні заходи повинні бути направлені на збільшення цього строку. Багаторазове збирання врожаю огірка проводиться з інтервалом між зборами 1-2 доби. Для забезпечення найдовшого зберігання рослин необхідно уникати їх сплетіння. 
Дуже важливе значення при вирощуванні огірків має захист посівів від шкідників та хвороб. Він включає в себе профілактичні обробки: видалення вражених хворобами рослин; обробка 1 % -ий розчином ЖКУ у фазі 2-3 листків. 
А також хімічні обробки: на 10 л води 500 г купрозану або хлор окису міді + 1 кг сірки + 20 г аміачної селітри; на 100 л води 600 г полікарбоциду; 1 % ий розчин бордоської рідини.
Обробки проводять по вегетації не менш ніж 6-7 - кратні, через 7-10 днів залежно від умов, різними препаратами, не повторюючи препарати. Хімічних обробок на ділянках збору плодів бажано уникати, але на насіннєвих ділянках вони є обов'язковими.
Для присадибного вирощування рекомендується висівати ті сорти, які районовані саме в цій природній зоні, адже вони найбільш адаптовані до погодних умов цієї місцевості. Один і той же сорт залежно від умов вирощування може давати різний урожай і відрізнятися за смаковими якостями.

Бесіду вела Таміла АНТОНЕНКО (фото автора)